

PLASA 2015: ETC laureatem Gold Innovation Award
Electronic Theatre Controls Limited to firma, której stoisko na PLASA od lat utrzymuje najwyższy poziom, zarówno pod względem innowacji technologicznej czy bogactwa oferty, jak i prezencji.
Amerykański producent wszechstronnej oprawy oświetleniowej, zaawansowanych konsol oświetleniowych i urządzeń do konstrukcji scenicznych to laureat wielu nagród, w tym corocznych PLASA Awards for Innovation.
Tym razem zdobyli oni najwyższą, Złotą nagrodę za przełomową aktualizację oprogramowania kontrolnego do konsol Eos do wersji 2.3, oferującą niesamowite możliwości kontroli barwowej i liczne nowe funkcje zgodne z najnowszymi osiągnięciami technologii oświetleniowej. Nie zabrakło też nowych produktów dla klientów o skromniejszym budżecie - najważniejszym z nich jest debiutujący LED'owy reflektor profilowy ColorSource Spot, dołączający do zaprezentowanego rok temu reflektora PAR z tej serii, zapewniający najwyższą jakoś i paletę barw w tym przedziale cenowym, a także system bezprzewodowej kontroli zasilania ColorSource Relay.
Seria ColorSource jest tańszą alternatywą dla wysokiej klasy reflektorów od ETC, jak choćby cenionych SourceFour. Seria od teraz zawierająca w sobie reflektor PAR i nowy Spot, wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla obiektów o ograniczonym budżecie, wciąż wymagających jednak jakościowego oświetlenia (niewielkie teatry, ośrodki kultury, instytucje religijne, i tym podobne).
Nowy reflektor profilowy ColorSource Spot bazujący na technologii LED wykorzystuje emitery czterech barw: czerwonej, niebieskiej, zielonej i limonkowej. Wprowadzenie tej ostatniej do reflektorów Source Four znacząco poszerzyło możliwości kolorystyczne uzyskiwane z jednostek LED'owych. Teraz, rozwiązanie to dostępne jest również w tańszej serii ColorSource, tym samym niejako zacierając granicę między drogim i profesjonalnym a budżetowym oświetleniem. Jak donoszą przedstawiciele firmy, to właśnie jasność i barwność odróżnia go od podobnie wycenionych produktów. To proste w obsłudze urządzenie posiada też wszystkie istotne cechy jego droższych odpowiedników, czyli brak migotania, możliwości kalibracji barw dla spójnej pracy wielu jednostek, kompensację efektu Droop oraz kompatybilność ze wszystkimi akcesoriami i soczewkami SourceFour i adapterami SourceFour LED Fresnel i SourceFour LED CYC.
Seria ta została ponadto rozszerzona o system ColorSource Relay, stanowiący proste i bardzo przydatne rozwiązanie dla małych i średnich obiektów - to składający się z modułów Relay i Transmitter system bezprzewodowej transmisji DMX/RDM, który pozwoli zrezygnować z długotrwałego, męczącego i nie do końca estetycznego prowadzenia przewodów DMX. Za jego sprawą oświetlenie może być zdalnie zarządzane pod kątem zasilania, i na przykład automatycznie wyłączać i włączać się podczas aktywacji i dezaktywacji konsoli bądź kontrolera.
Co szczególnie korzystne, systemy te nie wymagają uprzedniego programowania czy konfiguracji oraz pozwalają na przyłączenie ich praktycznie w każdej lokalizacji (w zasięgu 100m od nadajnika).
Jednak prawdziwą rewolucją wydaje się być nowa aktualizacja do oprogramowania kontrolnego konsol Eos od ETC. Jego wersja 2.3 przynosi wiele zmian i jest odpowiedzią na dynamicznie rosnące wyzwania, ale też i możliwości, jakie daje współczesne, coraz częściej bazujące na technologii LED, oświetlenie.
Aktualizacja ta oferuje rozbudowany wybór narzędzi dla szybkiego i łatwego miksowania i doboru barw: wśród nich znajduje się wybór sześciu przestrzeni kolorystycznych: HS Wheel, HSB, CIE XY, CIE UV, RGB i CYM, narzędzia barwienia (tinting tools) czy ściemniania (fade tools), pozwalające na dokładną kontrolę przejścia od jednej barwy do drugiej i wytyczanie trajektorii poprzez paletę kolorów. Zaktualizowana funkcja Gel Picker pozwoli na lepsze zintegrowanie reflektorów LED'owych z pozostałym oświetleniem (np. tungsten), natomiast narzędzia Spectrum Tools graficznie zaprezentują wykorzystane reflektory LED z naukową dokładnością.
Za sprawą nowej wersji miksery serii Eos zyskują również zdolność do komunikacji z zewnętrznymi urządzeniami i aplikacjami z wykorzystaniem protokołu OSC (Open Sound Control). Zapewnia on dwudrożną komunikację między zsieciowanymi urządzeniami, w tym na pozyskiwanie informacji z konsoli Eos przez inne urządzenia i aktywację większości jej funkcji poprzez komendy OSC.
To jedynie skromny wycinek możliwości oferowanych przez oprogramowanie Eos v2.3. Po dalsze informacje odsyłam do strony producenta i zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć ze stoiska ETC na PLASA 2015.
Galeria zdjęć ze stoiska ETC:
Gdzie kupić?
Dystrybucja w Polsce:
Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR
Pon - Pt: 08:00 - 16:00
