


ISE'25: Cameo ROOT BAR i reflektor ROOT PAR IP - Część II/III
Niniejszym artykułem chciałbym przybliżyć Wam kolejne nowości, jakie należąca do koncernu Adam Hall Group marka Cameo przedstawiła podczas targów ISE 2025 w Barcelonie. Tym razem mowa będzie o tzw. LED barach, inaczej listwach LED.
LED bar to określenie urządzenia oświetleniowego, mającego postać „słupka”, wzdłuż całej wysokości wypełnionego diodami emitującymi światło. Mogą to być zarówno pojedyncze diody z odbłyśnikami, jak też całe matryce diod SMD.
LED bary Cameo ROOT BAR 6 i SMD
Cameo przedstawiła trzy nowe konstrukcje z rodziny ROOT BAR – modele 6, SMD oraz 6 w wariancie z zasilaniem z akumulatora. ROOT BAR 6 wyposażony jest w zestaw szesnastu LED-ów RGBAW o mocy 12 watów oraz moduł światła ultrafioletowego. Maksymalne natężenie strumienia świetlnego wynosi 6.000 lumenów, zaś owe 16 diod może pracować z podziałem na cztery niezależnie sterowane sekcje, co daje różne możliwości w zakresie kreowania efektów świetlnych.
Co do modelu SMD, to świeci on zestawem 480 diod RGB o mocy 0,2 W, plus 240 półwatowych diod białych. Pierwsze rozmieszczone są w czterech rzędach, drugie zaś w dwóch, po 120 pikseli w każdym. Całość wytwarza strumień świetlny 5.200 lumenów i może być podzielona na 12 odrębnych segmentów.
Pokładowy dimmer pracuje (podobnie jak w wersji BAR 6) z 16-bitową rozdzielczością i różnymi charakterystykami do wyboru - liniową, wykładniczą, logarytmiczną bądź z krzywą „S” - a funkcja stroboskopu działa z częstotliwością 0-20 Hz. Dla opisanych tu LED barów dostępne są akcesoryjne filtry tubowe i osłony zapobiegające oślepianiu.
Reflektor Cameo ROOT PAR IP
Urządzeniem spokrewnionym z powyższymi jest ROOT PAR IP. To kompaktowe urządzenie z siedmioma 8-watowymi diodami RGBW, zasilane z akumulatora. Tym, co odróżnia je od opisanych wcześniej listew LED, jest to, iż może być wykorzystane do pracy na zewnątrz budynków, bowiem cechuje się klasą odporności IP65. ROOT PAR IP generuje strumień świetlny o wartości 3.000 lumenów, a kąt świecenia wynosi 30°. Nachylenie oprawy można łatwo i dowolnie regulować, dzięki czemu idealnie sprawdza się ona w różnorodnych zastosowaniach, w tym w oświetleniu architektonicznym. Niewielkie gabaryty i 4-kilogramowa masa tej „parówki” sprawiają, że jest wygodna nie tylko w transporcie, ale i w przygotowaniu do pracy.
Wszystkimi urządzeniami z rodziny ROOT można sterować z wykorzystaniem protokołu DMX, w tym również bezprzewodowo – jest to możliwe dzięki „gwizdkowi” iDMX podłączanemu do portu USB.
Nowości w rodzinie Cameo PIXBAR
Na koniec należy wspomnieć o jeszcze jednej grupie produktów, które są nowością, ale nie do końca. Chodzi bowiem o "połówkowe" wersje znanych już opraw z rodziny PIXBAR. Nie będziemy tu więc rozwijać tematu - wystarczy powiedzieć, że są to dokładnie takie same konstrukcje, co oryginalne PIXBAR-y, tyle że o połowę mniejsze. Na stronie internetowej Cameo znajdziecie wszystkie niezbędne informacje.