


ISE'25: Co ciekawego od ROXX w tym roku? NEO FX, NEOi + ciekawe akcesoria
Kolejną marką sprzętu oświetleniowego, jaką w dystrybucji ma firma Prolight, i która prezentowana była na targach ISE 2025, jest ROXX Light. A skoro padła nazwa Prolight, to nie zaskoczy Was zapewne i to, że na stoisku ROXX-a napotkaliśmy Michała Fiodorowa. A zatem, nie przedłużając, przyjrzyjmy się temu, co zostało pokazane w Barcelonie.
ROXX NEO fx i NEOi
Zaczniemy od NEO fx. Jakkolwiek wygląda, jak typowy naświetlacz, jest wszechstronnym urządzeniem efektowym, cechującym się stopniem ochrony IP65. Za wytwarzanie światła odpowiadają tu 24 diody LED RGBL, każda o mocy 40 W. Są one w stanie wygenerować strumień świetlny o wartości 12.000 lumenów (5600 K) i natężeniu do 60.000 luksów w odległości 5 metrów.
Urządzenie wyposażono w efekt zoom, działający w bardzo szerokim zakresie 4,5°–70°. Doskonale sprawdza się on w połączeniu z filtrami "smart", mocowanymi i komunikującymi się z oprawą za pośrednictwem pinów magnetycznych (rozwiązanie opatentowane przez producenta), np. Smart Glass. Filtr ten, zgłoszony do opatentowania, pozwala na uzyskanie dynamicznych efektów stroboskopowych i płynnych przejść pomiędzy wąską wiązką, szerokim washem i efektami graficznymi. Otwiera to przed projektantami oświetlenia nowe, szerokie możliwości kreatywne.
Z racji parametrów i wspomnianej ochrony IP65, NEO fx można wykorzystać m.in. w roli oświetlenia architektonicznego, jakkolwiek nie jest to zastosowanie domyślne. Lepiej w tym zakresie sprawdzi się model NEOi. W przypadku tej oprawy mamy bowiem do czynienia z jeszcze wyższą odpornością na warunki zewnętrzne, czyli IP66. Zawdzięcza to m.in. uzbrojeniu złącz w kablowe dławiki uszczelniające.
Światło wytwarzane jest przez taki sam, jak w przypadku NEO fx, zestaw diod LED, ale zakres pracy zoomu mieści się w granicach 8 - 80 stopni. Urządzenie gwarantuje wysoki współczynnik reprodukcji barw, sięgający wartości 85, przy szerokim zakresie temperatury barwowej - od 2.000 do 10.000 Kelwinów.
Obudowę NEOi można pomalować na dowolny kolor RAL, dostosowany do kolorystyki otoczenia, co dodatkowo zwiększa jego przydatność w zastosowaniach architektonicznych. Sterowanie naświetlaczem jest uproszczone - nie mamy tu żadnego wyświetlacza, ale wykorzystać możemy urządzenie mobilne, obsługujące technologię NFC, z aplikacją ROXX NFC.
Akcesoria
Na stoisku pojawiło się też sporo "garmażerki", czyli oprzyrządowania do stackowania, podwieszania i łączenia opraw ROXX na różne sposoby. Kolekcja tych rozwiązań wciąż jest rozbudowywana, a w Barcelonie pokazano m.in. przykładowe akcesorium, za pomocą którego połączono blinder z oprawą stroboskopową, tworząc mini-grono, na podobieństwo gron głośnikowych.
To by było na tyle, jeśli chodzi o tegoroczne nowości ROXX Light. Na koniec wypada przypomnieć, że pełną ofertę tej marki, jak i niezbędne informacje, uzyskacie w firmie Prolight, u jej polskiego dystrybutora.