

PL+S'25: Stella 8 - mały kombajn Madrixa
Stali odbiorcy naszych materiałów, pisanych i filmowanych, zapewne zauważyli, że dość regularnie pojawia się u nas nazwa Madrix. Zazwyczaj przy okazji relacji z rozmaitych targów. Tak też będzie i tym razem, albowiem stoisko Madrixa „weszło nam w drogę” we Frankfurcie, na targach Prolight+Sound 2025. Nie wypadało go pominąć także z tego względu, iż firma obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia – a zadebiutowała również podczas targów PL+S. Ci jeszcze bardziej wnikliwi Czytelnicy natomiast pamiętają zapewne, że jest to przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem i produkcją różnego rodzaju urządzeń do sterowania, głównie oświetleniem, urządzeniami multimedialnymi itp. Co więc nowego pokazało w tym roku?
Stella 8 to nazwa najświeższej nowinki spod tego szyldu. Cóż to takiego, ta Stella 8? Jak mówi szef Madrixa, Christian Hertel, jest prawdziwym game changerem w tym biznesie. Najkrócej mówiąc, to splitter, merger i konwerter sygnałów DMX/Art-Net/sACN w jednym. Ach, i jeszcze booster sygnałów DMX.
Ale po kolei. Zasilanie do urządzenia można doprowadzić kilkoma drogami. Po pierwsze, złączem ethernetowym, wykorzystując technologię PoE. Po drugie, portami USB-C, których do wyboru mamy dwa. I po trzecie, złączem zasilania, do którego możemy podać napięcie 5, 12 bądź 24 V. Bliźniacze złącze pozwala zaś przesłać prąd do kolejnego urządzenia. Podobnie jak drugi port Ethernet umożliwia łańcuchowe połączenie kilku tego typu „pudełek”.
Stella 8 do komunikacji z urządzeniami w sieci wykorzystuje protokoły Art-Net (I, II, 3, 4, w tym ArtSync), Streaming ACN (sACN / ANSI E1.31), a także RDM (DMX512 Remote Device Management i Art-Net ArtRdm). Obsługuje też syslog. Może przyjąć i transmitować po 512 kanałów na każdym z ośmiu portów DMX. Owe osiem portów da się też wykorzystać na potrzeby boostowania sygnałów, wpuszczając je i wypuszczając czterema parami złącz DMX-owych. Najciekawsza wydaje się natomiast zdolność Stelli do agregowania danych z 32 uniwersów i „wypluwania” ich poprzez owe porty DMX.
Co więcej, jak wspomniałem, Stella może też pracować jako konwerter protokołów. Jak mówi Christian Hertel, z Art-Net na DMX lub sACN, z DMX na Art-Net, whatever.
Jak widzicie, to całkiem sprytne ustrojstwo, które sprawdzi się w dużych instalacjach oświetleniowych i multimedialnych. Póki co, trzeba jeszcze poczekać na jego dostępność, która spodziewana jest w czerwcu. Wszelkich informacji nie tylko na temat Stelli, ale i wszystkich innych produktów Madrixa, szukajcie na stronie internetowej polskiego dystrybutora, firmy MEDIAM.