


Co słychać u ROXX-a - wizyta we Frankfurcie
O produktach niemieckiej firmy ROXX Lighting pisaliśmy poprzednio w marcu bieżącego roku, w relacji powstałej przy okazji naszej wizyty na targach ISE 2025 w Barcelonie. Tym razem relacja także będzie dotyczyła odwiedzin u ROXX-a, ale we Frankfurcie, na stoisku podczas targów Prolight & Sound. W marcu gościł nas Michał Fiodorow z Przedsiębiorstwa Specjalistycznego TEATR, które jest polskim dystrybutorem niemieckiej marki, zaś gospodarzem stoiska podczas PL+S był Michael Staffopoulos. Zresztą mniejsza o to. Ważne jest, co firma nam zaprezentowała. Zacznę od końca – w stosunku do relacji wideo – bowiem z produktem przedstawionym jako ostatni, zapoznani zostaliśmy już w marcu.
ROXX NEO fx
Chodzi konkretnie o NEO fx. NEO fx to przede wszystkim oprawa typu wash, pracująca w oparciu o zestaw 24 ledów, z których każda ma moc 40 watów. Jak nietrudno policzyć, łącznie daje to niemal kilowat. Jest to więc naprawdę mocna lampa, zdolna do wydalenia z siebie strumienia świetlnego na poziomie 12.000 lumenów. Maksymalne natężenie światła, mierzone w odległości 5 metrów, sięga 60.000 luksów.
Tym, co wyróżnia NEO fx w całej rodzinie NEO, jest inteligentny, sterowany przez DMX, szklany filtr frost. Dzięki niemu zakres możliwości urządzenia znacząco się poszerza. Oprócz samego efektu frost, pozwala on bowiem powiększyć zakres pracy mechanicznego, pokładowego zoomu. Standardowo zawiera się on w granicach 4,5 – 30 stopni, natomiast po nałożeniu filtru górna wartość przesuwa się aż do 70 stopni. Urządzenie, podobnie jak pozostałe modele NEO, wykazuje się szczelnością według normy IP65. Idźmy dalej.
ROXX NEO mini
Drugą oprawą z rodziny NEO był… NEO. Przy nim jednak Michael w ogóle się nie zatrzymywał. Trzecim, a w kolejności tego, co zobaczycie w materiale wideo, pierwszym przedstawionym produktem był natomiast najnowszy, a jednocześnie najmniejszy model w serii, NEO mini, którego nie widzieliśmy w Barcelonie. Źródłem światła w przypadku tego washa jest 10 diod RGBL, po 10 watów każda. Jak na kompaktowe urządzenie, to całkiem sporo. Szczególnie że moc ta konwertowana jest na strumień świetlny aż 20.000 lumenów.
Zdolność urządzenia do oddawania kolorów jest na przyzwoitym poziomie – współczynnik CRI/Ra dochodzi tu do wartości 85. Specjalnie dla tego modelu skonstruowane soczewki utrzymują kąt wiązki 8º, dzięki czemu mini można wykorzystać do oświetlania np. scenografii z dużej odległości. Całość urządzenia jest dość lekka i waży 7,5 kilograma, a dzięki umieszczonemu o góry uchwytowi nie sprawia trudności podczas przenoszenia.
Na koniec wizyty Michael zaprasza wszystkich zainteresowanych ofertą ROXX Lighting – nie tylko rodziną NEO – do wizyty u polskiego dystrybutora, którym jest, przypomnę, Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR. Nam nie pozostaje nic innego, jak poprzeć to zaproszenie.